Trwa ładowanie proszę czekać ...

14 pytań o aparaty ortodontyczne cz 2

9 sierpnia 2016

5. Z czego składa się i jak działa aparat zewnętrzny?

Każdy aparat standardowy będzie wyglądał tak samo. Składać się może z metalowych pierścieni, które przykleja się do zębów trzonowych oraz zamków, które mocuje się do frontu zęba. Przez zamki zakłada się cienki drucik, który będzie działał na zęby z pewną siłą i tym samym może je przesuwać względem siebie. Zamki które zwracają w aparacie najbardziej uwagę mogą być wykonywane z metalu, porcelany, akrylu albo kryształu.

6. Kto nie może nosić aparatu ortodontycznego?

Bezwzględnie wyklucza się noszenie takiego aparatu w przypadku tych osób, które mają obniżoną odporność organizmu. Przeciwwskazania czasowe mogą mieć pacjenci, którzy maja problemy hormonalne, albo cukrzycę. Osoby, które maja utrzymywany poziom hormonów i cukru i leczą się w ramach poradni specjalistycznych będą mogły nosić aparaty ortodontyczne. Aparatów nie będzie się zalecać osobom, które przyjmują leki chroniące przed osteoporozą. Jeśli postępuje u kogoś choroba przyzębia to wydaje się, że aparat również nie będzie dobrym rozwiązaniem. Osoby z zanikami kości czy rozchwianymi zębami mogą być leczone ortodontycznie dopiero po kilku miesiącach od momentu zakończenia leczenia periodontologicznego.

7. Które zamki w aparacie ortodontycznym są najmniej widoczne?

Niemal zupełnie nie widoczne są zamki z kryształu. Jednocześnie są jednak one również najdroższe. Można jednak znaleźć złoty środek i założyć na te zęby, które są najbardziej widoczne zamki porcelanowe a na boczne metalowe. Wtedy jednocześnie będzie można liczyć na estetykę i umiarkowaną cenę.

8. Czy aparat zakłada się od razu podczas pierwszej wizyty?

Na początku należy zrobić zdjęcie rentgenowskie i panoramiczne, tak by zobaczyć jak zęby są położone względem czaszki. Jeśli wada będzie skomplikowana to niekiedy mogą być konieczne nawet dodatkowe badania, jeśli będzie się chciało poszukać możliwie najlepszego sposobu. Robi się również odcisk zębów, ponieważ dzięki temu potem możliwie najlepiej będzie można wykonać aparat i dopasować go do szczęki oraz żuchwy. Ostatecznie po zebraniu różnych danych lekarz będzie mógł sam ustalić jaki proces leczenia będzie można stosować, by poradzić sobie z uzębieniem.