Trwa ładowanie proszę czekać ...

14 pytań o aparaty ortodontyczne cz 3

9 sierpnia 2016

 

9. Prostowanie zębów jest bolesne?

Samo zakładanie aparatu nie będzie bolesne, ale na pewno wymagać będzie cierpliwości, ponieważ zajmie ponad godzinę. Potem kolejne dni mogą być trudne, ponieważ przy nagryzaniu będzie się pojawiać ból. Najczęściej również po kolejnych wizytach kontrolnych taka bolesność może się pojawiać. Ostatecznie potrzeba kilka miesięcy, by można było liczyć na to, że te problemy z bolesnością uzębienia będą skutecznie mijać.

10. Zdjęcie aparatu ortodontycznego oznacza zakończenie kuracji?

Po zdjęciu aparatu należy jeszcze dążyć do utrwalania uzyskiwanego efektu. W tym celu zakłada się tak zwany retencyjny aparat, który będzie chronił zęby przed przesunięciem na dawne miejsce. Metody tutaj mogą być różne. Czasami do dolnych czy górnych zębów przykleja się metalowe łuki i dodatkowo zakłada na górne żeby specjalny aparat, który będzie można zdejmować. Te możliwości są tutaj różne i obecnie tak naprawdę można postarać się o zastosowanie skutecznej metody u każdego pacjenta.

11. Co robić, gdy pojawi się próchnica?

Jeśli zamki są dobrze założone i jednocześnie będzie się dbało o higienę nie rozwinie się tam próchnica. Aparat najczęściej mocowany będzie na klej, który ma fluor i dlatego między zamkiem a zębem wszystko jest dobrze uzupełnione i nie będzie pojawiać się ubytek. Wszystkie odsłonięte części zęba są natomiast kontrolowane przez ortodontę na każdej kolejnej wizycie.

12. Jak częste muszą być kontrole?

Najczęściej robi się takie wizyty co miesiąc, a w przypadku aparatu, który się sam reguluje co około 8 tygodni. W czasie wizyty sprawdza się postęp w leczeniu i ustawia nacisk metalowej linki na zęby. Od tego zależy czy będą się one przesuwać w odpowiednim kierunku. Jeśli te obowiązki będzie się zaniedbywać to niestety cały efekt leczenia może zacząć nam uciekać. Dlatego te wizyty są bardzo ważne. Noszenie aparatu musi trwać najczęściej około półtora roku. I niczego nie będzie się tutaj dało przyspieszyć, bo stosowanie nadmiernej siły może spowodować inne problemy z uzębieniem.

13. Jak myje się zęby z aparatem ortodontycznym?

Przy ruchomych aparatach mycie nie będzie problemem. Przy stałym należy dokładniej się tym zająć. Tradycyjne szczotki się tutaj nie sprawdzą i dlatego będzie trzeba się zdecydować na dedykowane w takich sytuacjach szczoteczki oraz wyciorki, które bardzo dokładnie oczyszczą zęby.

14. Czy aparat ortodontyczny utrudnia jedzenie?

Na pewno trzeba się do niego przyzwyczaić i będzie to również dotyczyć procesu jedzenia. Najpierw zaczynajmy od produktów półpłynnych i miękkich, których spożywanie będzie dla nas po prostu łatwiejsze.