Trwa ładowanie proszę czekać ...

Aparat ortodontyczny dla dzieci

9 sierpnia 2016

Aparat ortodontyczny cieszy się obecnie coraz większą popularnością, a popularność ta w żadnym wypadku nie powinna stanowić dla nas zaskoczenia. Jest on gwarancją prawidłowego zgryzu, a mówiąc o prostych zębach mamy na myśli coś więcej niż tylko ładny uśmiech. Prawidłowy zgryz oznacza również łatwiejsze dbanie o czystość jamy ustnej, a tym samym również skuteczną walkę zarówno z próchnicą, jak i z paradontozą. Aparat ortodontyczny już jakiś czas temu przestał być więc przykrą koniecznością stając się modą. Wypada przy tym podkreślić, że mamy do czynienia z modą, która jest wyjątkowo korzystna dla naszego zdrowia. Dziś noszą go zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, a zdobione aparaty ortodontyczne cieszą się sporą popularnością wśród nastolatków.

Proces zastępowania zębów mlecznych stałymi trwa na ogół przez kilka lat, zmiany dotyczące kształtu szczęki i żuchwy przebiegają więc stopniowo. Rodzice nie powinni zresztą zwlekać z wizytą u ortodonty, ale zdecydować się na nią w tym samym momencie, w którym po raz pierwszy dostrzegą, że zęby ich pociech nie rosną prosto. Jeśli dziecko ma więcej niż 4, ale mniej niż 12 lat, lekarze najczęściej zalecają aparaty zdejmowane ruchome znane też jako czynnościowe. Ich noszenie pozwala zębom na wychylanie się we właściwym kierunku, umożliwia też odpowiedni rozrost szczęk, co sprawia, że pojawia się na nich odpowiednio wiele miejsca dla zębów stałych.

Skuteczność leczenia uzależniona jest od wielu czynników, kluczowe znaczenie wydaje się mieć jednak współpraca, z jaką mamy do czynienia pomiędzy rodzicami i dziećmi oraz lekarzem. Sami rodzice muszą być przekonani o tym, że dzięki aparatowi dziecko w przyszłości uniknie poważniejszych problemów, ich niepewność może bowiem wpływać niekorzystnie na postawę syna lub córki. Taki aparat na ogół nosi się cztery godziny w ciągu dnia i zakłada się na noc. Jest to leczenie, które wymaga sporej cierpliwości, może trwać bowiem zarówno kilka, jak i kilkanaście lat. Niezbędne jest też przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych, tylko wtedy mamy bowiem pewność, że leczenie przebiega prawidłowo.