Trwa ładowanie proszę czekać ...

Aparaty ortodontyczne

9 grudnia 2016

Aparaty ortodontyczne służy do fizjologicznego zwarcia między dolną oraz górną szczęką. Także w sposób właściwy gwarantuje wyrównanie i ustawienie zębów w łukach zębowych. Rozróżniamy bardzo wiele rodzajów aparatów ortodontycznych ze względu na to jakie zamki są tam przygotowywane. Najpopularniejsze i najczęściej stosowane są aparaty ruchome oraz stałe przy czym lekarz powinien ocenić jaki aparat będzie stosowany w zależności od wieku pacjenta.

Aparat ruchomy

Ten typ będzie się stosować w przypadku dzieci w wieku między 4 a 14 rokiem życia a więc po wyjściu zębów stałych. Trzeba mieć na uwadze to, że taki aparat będzie gwarantował jedynie możliwość korygowania mniejszych wad zgryzu. Już sama nazwa nam wskazuje, że chodzi o ruchomy aparat a więc taki zdejmowany, który będzie się nosić kilkanaście godzin na dobę. Po tym pacjenta sam będzie go wyjmował. Składa się z akrylowej płytki i drucianych prętów, może mieć również dodatkowe elementów takich jak śruby czy sprężyny.

Zalety

- utrzymywanie higieny w obrębie jamy ustnej

- fizjologiczna tolerancja generowana sił zapobiega resorpcji korzeni

- niewielki ból w czasie noszenia aparatu

Wady

- wydłużony czas leczenia

- gdy chodzi o infekcje górnych dróg oddechowych noszenie aparatu ruchomego nie będzie możliwe

- na początku może się pojawiać problem z nieprawidłową wymową przy takim aparacie.

Aparat ortodontyczny stały

Aparaty stałe są stosowane u pacjentów, którzy mają stałe zęby i za jego pomocą będzie się korygować poważniejsze wady zgryzu niż przy aparatach ruchomych. Przez cały okres leczenia aparat będzie przytwierdzony specjalnym światłoutwardzalnym klejem a optymalny okres pozostawienia go na zębach to między półtora a dwa lata. Aparat składa się z zamków, ligatur oraz łuków, które wywierają na zęby siłę. Aparaty stałe nie są zdejmowane i dlatego konieczna jest ich odpowiednia higiena, między innymi dokładne usuwanie resztek pokarmu. Jeśli tego nie zrobimy może się pojawić problem z próchnicą. Poza tradycyjnym myciem zębów ortodonci proponują nam także stosowanie specjalnych szczotek.

Zalety

- wyjątkowa skuteczność

- brak problemów z wymową, jeśli tak to bardzo rzadko

- można nosić aparat niezależnie od stanu zdrowia, w sytuacjach, gdy pojawiają się jakieś alergie nie trzeba przerywać leczenia.

Leczenie zębów aparatem ortodontycznym

Wady

- kłopotliwe utrzymywanie higieny jamy ustnej, do zamków dostają się resztki pożywienia,

- pojawia się bolesność zębów

- niebezpieczeństwo resorpcji korzenia, ponieważ aparat działa dużymi siłami ortodontycznymi na stałe zęby.