Trwa ładowanie proszę czekać ...

Co chcielibyście wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

9 sierpnia 2016

Za część wad zgryzu odpowiadają wady genetyczne. Najczęściej jednak winę za nie ponoszą złe przyzwyczajenia, które tkwią w okresie dziecinnym. Aparaty ortodontyczne, którymi dzisiaj dysponują ortodonci są w stanie poradzić sobie nie tylko ze szparą pomiędzy jedynkami, ale nawet z wysuniętą szczęką. Warto te wady skorygować nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych.

Wady zgryzu mogą być skutkiem wadliwego ułożenia dziecka w łonie matki lub bakteryjnego, czy wirusowego zakażenia, do którego doszło w pierwszym trymestrze ciąży. Aparaty ortodontyczne mogą pomóc te wady usunąć. Najczęściej jednak do wad zgryzu doprowadzamy sami: rezygnujemy z karmienia dziecka piersią, pozwalamy mu na ssanie palca, zbyt długo poimy i karmimy dziecko butelką (zdaniem dentystów już dwunastomiesięczny maluch powinien pić z kubeczka i jeść łyżeczką). Wady zgryzu mogą pojawić się także u dzieci, które z powodu infekcji górnych dróg oddechowych lub alergii oddychają buzią, a nie noskiem. Wadom zgryzu sprzyja także przedwczesna utrata zębów mlecznych i stałych, choroby przyzębia i próchnica.

Najczęściej zadawane pytania o leczenie ortodontyczne

1.Kiedy można pójść pierwszy raz do ortodonty?

W przypadku prawidłowo rozwijających się dzieci pierwszą wizytę należy złożyć po szóstych urodzinach dziecka, czyli wtedy, kiedy wyrzynają się pierwsze zęby stałe. Ta pierwsza wizyta pozwoli sprawdzić, czy szczęka jest ukształtowana prawidłowo. Jeżeli zostaną stwierdzone wady, będzie można szybko przystąpić do ich korekty. Dopóki dziecko nie ukończy 12 lat można jedynie korygować proporcje szczęki, dopiero po dwunastym roku życia można przystąpić do prostowania zębów.

2.Czy osoby dorosłe mogą korygować wady zgryzu?

Tak, nie ma tutaj żadnych ograniczeń dotyczących wieku. Korekcja wad zgryzu u osób dorosłych przebiega jednak o wiele dłużej, ponieważ trudniej jest uformować mocno uwapnioną kość. Niektóre choroby jamy ustnej mogą przesunąć datę, kiedy możliwe będzie założenie aparatu. W przypadku leczenia osób, które mają założone mosty lub korony efekty leczenia mogą nie być zadowalające.

3.Jakie są obecnie rodzaje aparatów?

Dzieciom z uzębieniem mlecznym lub mieszanym zakładane są aparaty ruchome, tym z uzębieniem stałym aparaty wyłącznie stałe.