Trwa ładowanie proszę czekać ...

Czyszczenie zębów z aparatem ortodontycznym

14 czerwca 2017

Modne stało się korzystanie z aparatów ortodontycznych, w celu prostowania zębów. Takie leczenie daje realne, znakomite efekty. Nie jest to zatem powód do wstydu, a raczej wręcz do dumy, że postanowiliśmy zadbać o swój wygląd, a tym samym o siebie. Nosząc stały aparat trzeba szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Jest w nim wiele małych elementów i zakamarków, w których zostają fragmenty żywności.

Podczas czyszczenia trzeba troszczyć się o zęby oraz aparat ortodontyczny i jego elementy. Służą do tego specjalne szczotki, nici, pasty i płyny do płukania jamy ustnej. Korzystając z nich, skutecznie wszystko wyczyścimy.

Wyciorek do zębów

Znajduje się wśród podstawowych narzędzi, które stosują osoby mające aparat stały. To szczoteczka z małą, stożkowatą końcówką, która dociera do nie wyeksponowanych przestrzeni w zębach i aparacie. Są dostępne całe modele bądź z końcówkami, które można wymieniać.

Zwykłe szczoteczki lub z wyprofilowanymi włoskami. Czyści się nimi ogólnie dużą powierzchnię zębów oraz aparat ortodontyczny.

Nić dentystyczna

Daje możliwość dokładnego wyczyszczenia zębów. Docieramy nią do wąskich szczelin między zębami oraz w przestrzenie między zębami a aparatem ortodontycznym.

Preparaty do pielęgnacji jamy ustnej

Płyn do płukania jamy ustnej

Płyn do płukania jamy ustnej po który sięga się na koniec. Ma on działanie antyseptyczne oraz antybakteryjne. Na rynku dostępne są również płyny, które są przeznaczone właśnie dla osób, które noszą aparat.

Zęby i aparat powinny być czyszczone po wszystkich posiłkach. Przydatne są zatem małe zestawy przyborów, które można nosić przy sobie i zawsze mieć możliwość skorzystania z nich. Przydają się, kiedy spożywamy posiłek w pracy, w szkole czy gdzieś na mieście.

Higiena aparatu ruchomego

Dbać należy również o aparat ruchomy. Zęby czyścimy za pomocą standardowych akcesoriów - zwyczajnej szczotki do zębów i pasty. Również sięgamy po nitkę dentystyczną oraz płyn do płukania jamy ustnej. Aparat również czyści się pastą i szczoteczką do mycia zębów. Ważne jest, by dokładnie go opłukać, a następnie przechowywać w czystym, dokładnie zamykanym pudełku.

Dbać należy nie tylko o zęby i aparat, ale i o narzędzia, z których korzystamy. Szczoteczka powinna być czysta, w żadnym wypadku nie powinna znajdować się na niej zaschnięta pasta bądź zabrudzenia. Po umyciu zębów opłukujemy szczoteczkę, a jej uchwyt osuszamy za pomocą ręcznika.