Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak dbać o zęby przy aparacie ortodontycznym?

7 listopada 2016

Aparat ortodontyczny

Posiadacze aparatów mają trudne zadanie, ponieważ dbanie o zęby w trakcie ich prostowania będzie trudne. Pomiędzy zamkami często pojawiają się resztki jedzenia i trudno będzie się dostać do tych wszystkich zakamarków. Może zwiększyć się ryzyko pojawienia się płytki nazębnej. Dodatkowo osoby, które noszą aparaty mają zazwyczaj problem z nieświeżym oddechem, ubytkami zębów, które będzie trudno leczyć oraz chorobami dziąseł. W celu utrzymania należytej higieny jamy ustnej mycie zębów po każdym posiłku jest po prostu koniecznością tak jak stosowanie specjalnej szczoteczki, która pozwoli oczyścić powierzchnię zamków. Wiedzą jak dbać o żeby łatwiej będzie zadbać z aparatem o własny oddech i zdrowie zębów.

Higiena aparatu ortodontycznego

Czego unikać, gdy nosimy na zębach aparat ortodontyczny?

Aparat pozwoli na uzyskanie efektu prostych, pięknych zębów. W trakcie trwania okresu leczenia, gdy zęby są prostowane trzeba unikać preparatów odpowiadających za ich wybielanie. Zamki są klejone do powierzchni zębów i uniemożliwiają dotarcie do szkliwa, które znajduje się pod nimi. Dlatego potem po zdjęciu aparatu może być różnica w odcieniu odsłoniętej części zębów. Oczywiście ortodonta musi tutaj powiedzieć czego w trakcie leczenia trzeba unikać. Na pewno będzie wiedział jak odpowiednio pielęgnować żeby, by po zdjęciu aparatu były piękne oraz zdrowe. Ważne będą specjalistyczne nici przeznaczone dla osób, które noszą aparaty. Dzięki nim czyszczenie okaże się łatwiejsze. Można także znaleźć dwie specjalne szczoteczki temu służące.

Mocowanie aparatu

Czyszczenie aparatu

Jak dokładnie oczyścić zęby z aparatem?

Po każdym myciu trzeba na pewno sprawdzić czy przestrzenie międzyzębowe oraz klamry aparatu są czyste. Warto być cierpliwym, ponieważ szczotkowanie może nam zająć dużo więcej czasu niż kiedyś. Mimo tego, nie można działać pobłażliwie w tym względzie, ponieważ bardzo szybko można doprowadzić do zniszczenia zębów. Warto także unikać niektórych składników pokarmowych, po których czyszczenie zębów będzie trudne. Wszelkie miękkie cukierki krówki inne produkty kleiste nie będą dobrym rozwiązaniem. Unikamy wszelkich orzeszków, gum do żucia i tego typu przekąsek jak chipsy. Zawsze trzeba mieć przy sobie różnorakie przedmioty ułatwiające nam czyszczenie zębów takie jak szczoteczki czy pasta przeciwpróchniczna.