Trwa ładowanie proszę czekać ...

Składniki aktywne. Na co zwracać uwagę, wybierając produkty do higieny jamy ustnej?

9 sierpnia 2016

Mycie zębów to podstawa pielęgnacji oraz higieny z czego każdy powinien zdawać sobie sprawę. Chyba nikt nie wyobraża sobie wyjść z domu bez mycia zębów. Używamy do tego różnorakich pas, ale czy wiemy co w nich się znajduje?

1. Środki abrazyjne (substancje ścierne, nazywane powszechnie środkami czyszczącymi i polerującymi). Podstawowe zadanie pasty do zębów to efektywne, mechaniczne usuwanie zabrudzeń oraz płytki nazębnej. W celu pozbycia się przebarwień potrzebna będzie odpowiednia substancja ścierna, w której są niewielkie ziarenka. Właściwością nowoczesnych środków jest to, że można chronić szkliwo i jednocześnie czyścić zęby. Obecnie stosuje się uwodnioną krzemionkę, uwodniony tlenek glinu.

2. Środki pieniące (detergenty, czyli środki powierzchniowo czynne lub surfaktanty) Pasta do zębów zawsze się pieni a dzieje się tak, dlatego że mamy tam specjalne substancje czyszczące, które określa się detergentami. Samo słowo może się źle kojarzyć, ale tak naprawdę właśnie dzięki tej pianie można skuteczniej myć swoje zęby.

3. Związki fluoru Związki fluoru są bardzo cennym składnikiem past do zębów. Pełni on ważną funkcję, ponieważ odpowiada za wzmocnienie naszego szkliwa. Jest ono bardzo mocno narażone na różnorakie działanie kwasów czy bakterii, dlatego stosowanie fluoru, który będzie chronił jest tak bardzo ważne i cenne dla naszych zębów. Regularne i często stosowanie takiej pasy z fluorem to mocniejsze zęby.

4. Środku żelujące (emulgatory, stabilizatory, regulatory lepkości) To składniki, które odpowiadają za utrzymanie wszystkich składników razem, które nie będą się rozdzielać i tym samym będzie odpowiednia konsystencja. Jeśli pasta nie będzie miała tych składników wyglądać może jak farba i będzie praktycznie całkowicie sucha.

5. Środki smakowe i zapachowe Pasta, jeśli nie będzie miała środków aromatyzujących tak naprawdę będzie smakowała bardzo słabo. Dlatego we wszystkich pastach znajdziemy różnorakie aromaty zarówno naturalne jak i też sztuczne. Niestety to ta grupa substancji najczęściej wywoływać będzie reakcje alergiczne.

WYBÓR ODPOWIEDNIEJ PASTY

Wybierając dla siebie pastę warto zwracać uwagę na kilka istotnych czynników, które mogą mieć duże znaczenie. Musimy myśleć czy zależy nam na wybielaniu, mamy wrażliwe zęby czy też walczymy z kamieniem nazębnym, ponieważ pasty można tak właśnie różnicować.