Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wady zgryzu u dzieci - co warto o nich wiedzieć?

9 sierpnia 2016

Trudno nie zgodzić się z tym, że ortodoncja nie tylko dynamicznie się rozwija, ale również cieszy się coraz większą popularnością. Nie może być jednak inaczej, skoro nowoczesne metody leczenia wad zgryzu mogą nieść nam dziś pomoc nawet w wyjątkowo trudnych przypadkach chorobowych. Sam zakres działań ortodoncji jest dość szeroki i obejmuje między innymi: kontrolę rozwoju uzębienia i twarzy i korygowanie wszystkich tych odchyleń, które dają o sobie znać w odniesieniu do wzajemnego układu zębów oraz kości twarzowej czaszki. Ortodoncja jest wysoko ceniona przede wszystkim dlatego, że poprawia zarówno nasz wygląd, jak i samopoczucie, nie można jednak nie docenić i tego, że leczenie ortodontyczne może nam zagwarantować opóźnienie procesu starzenia się twarzy poprawiając jednocześnie higienę jamy ustnej i naszą wymowę.

Wady zgryzu mogą mieć dość zróżnicowane podłoże, choć nie można nie zgodzić się z tym, że najliczniejszą ich grupę stanowią te, które tworzą się już w pierwszych latach naszego życia. Nieprawidłowe ustawienie zębów to zazwyczaj konsekwencja niewłaściwego smoczka, może jednak do nich doprowadzić również ssanie kciuka lub wargi oraz przedwczesne zgubienie zębów mlecznych. Już choćby dlatego o zęby malucha należy dbać już od pierwszych dni jego życia. Tu warto zwrócić uwagę zwłaszcza na sposób i czas, w jakim karmi się dziecko, stosowanie właściwego smoczka, relatywnie wczesne wprowadzenie karmienia dziecka łyżeczką oraz przyzwyczajanie go do gryzienia i żucia. Bardzo ważnym zadaniem spoczywającym na barkach rodziców jest też odpowiednio szybka reakcja, która sprawia, że przeciwdziała się złym nawykom takim, jak choćby ssanie palców.

Również pierwsza wizyta u ortodonty powinna nastąpić relatywnie wcześnie. Idealne jest zaplanowanie jej w momencie, w którym dziecko kończy trzeci rok życia. Leczenie jest koniecznością, dla wad zgryzu charakterystyczne jest bowiem to, że nie cofają się same. Co więcej, potrafią one pogłębiać się wraz ze wzrostem dziecka. Na szczęście, leczenie u dzieci jest szybsze niż to, z którym mamy do czynienia u dorosłych pacjentów.