Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zgryz na 1000 sposobów – rodzaje wad

9 sierpnia 2016

Idealnie dopasowane łuki zębowe to tak naprawdę rzadkość i niestety, ale często konieczna będzie jakaś ingerencja ze strony dobrego ortodonty. Rasa kaukaska przeważająca w naszej części Europy ma niestety tendencję do problemów ze zmianami w ustawieniu zębów, ponieważ procesy te wpływają na ściskanie łuków zębowych od urodzenia nawet do 40 roku życia. Ortodonta ma za zadanie rozpoznać wadę i w oparciu o przebieg łuków zębowych szukać dla każdego rozwiązania i naprawy położenia zębów.

Wyróżnić można kilka wad, które są często spotykane:

Zgryz krzyżowy

Dolne zęby znajdują się w różnych odcinkach i są ustawione na zewnątrz w stosunku do górnych. Nasilone wady mogą powodować nawet asymetrię twarzy i pojawi się ścieranie zębów.

Zgryz przewieszony

W momencie, gdy będzie dochodziło do poszerzenia szczęki i zwężenia żuchwy. W efekcie tego górne zęby będą się rozmijać z dolnymi w bocznych odcinkach łuku zębowego. Nie uczestniczą one w zgryzie. Taka wada jeśli będzie nasilona poważnie ograniczy możliwości życia i będzie przeciążać zęby.

Tyłozgryz

To wada łuków zębowych dolnych, które są cofnięte w stosunku do zębów górnych. Siekacze nie będą się stykać a warga na dole będzie cofnięta.

Przodozgryz

Sytuacja, która jest odwrotna do tyłozgryzu. Przednie zęby w żuchwie są wysunięte przed górne. Wada taka powoduje wysunięcie się dolnej wargi i często prowadzić to do przesuwania bródki w kierunku przednim. Zwykle nie jest to problem estetyczny.

Zgryz otwarty

To problem, gdy nie ma kontaktu między górnym oraz dolnym łukiem zębowym. Brak kontaktu może dotyczyć zębów przednich albo bocznych.

Zgryz głęboki

To wada, gdy górne siekacze zakrywają więcej niż połowę dolnych zębów. W skrajnych przypadkach zęby przednie kaleczyć mogą nawet przedsionek jamy ustnej i podniebienie. Nieleczone zgryzy głębokie mogą powodować wiele problemów z uzębieniem, nawet jego wczesną utratę.

Stłoczenie zębów

Zęby okazują duże rozmiary w stosunku do zębodołowych wyrostków, w których się znajdują. Dlatego dochodzi do ich mocnego ściśnięcia w łuku zębowym. Sytuacja taka może stanowić poważne utrudnienie zabiegów higienicznych i skutkować zwiększoną podatnością na próchnicę, dlatego warto kontrolować jak sytuacja z uzębieniem wygląda.